Nenech si ujít ty nejlepší dealy a nejnovější tenisky na trhu tak, jako dalších 20 000 uživatelů na FlexDogu.

Kde se vzaly New Balance 550

Napsal: Tomáš Vacek

Často mě překvapí, kolik lidí si o siluetě New Balance 550 myslí, že jde o něco zbrusu nového. Vždyť tenhle model je tu s námi už od roku 1989, kdy poprvé vyšel pod názvem “P550 Basketball Oxford”. 

Jak už jméno napovídá, značka New Balance s tímhle releasem původně cílila hlavně na basketbalisty, bohužel ale neúspěšně. V té době siluetu P550 zahalil stín tenisek, které buďto byly propagované známými profesionálními hráči, nebo měly výhodu v novějších technologiích, čímž myslím třeba Nike Air nebo Reebok Pump.

Za původním designem New Balance 550 stojí Steven Smith, jeden z nejznámějších návrhářů tenisek všech dob. Mezi Smithem a ostatními je ale jeden zásadní rozdíl. Zatímco většina ostatních návrhářů dělá celý život pouze pod jednou značkou, Steven Smith jich za svoji kariéru vystřídal hned několik. Konkrétně pracoval třeba pro Nike, adidas, Reebok, New Balance nebo FILA, přičemž v současné době dělá s Kanye Westem v YEEZY. Právě díky jeho velké rozmanitosti ho většina ostatních designérů obdivuje, čímž si Smith získal přezdívku “oblíbený návrhář tvého oblíbeného návrháře”.

NB 550

Potom, co silueta New Balance 550 v roce 1989 nesklidila žádný velký úspěch, kompletně zmizela z nabídky a přes celých 30 let o ní téměř nikdo neslyšel. To se ovšem změnilo na konci roku 2020, kdy jí přetvořil Teddy Santis s jeho brandem Aimé Leon Dore, jenž můžeš znát také pod zkratkou ALD. Santis často hledal inspiraci ve starších New Balance archivech, v roce 2019 tak oživil třeba modely New Balance 990v2 a New Balance 1300. Siluety New Balance 550 si úplně poprvé všiml v roce 2018 v jednom starém japonském New Balance magazínu, release prvních párů ve spolupráci se značkou Aimé Leon Dore proběhl ale až v říjnu 2020.

Ten měsíc vyšly 4 různé colourways, mezi nimiž si mohl najít modré, červené, zelené a šedé provedení, přičemž všechny byly zkombinované s krémovým svrškem a nažloutlou midsole, která teniskám dodala pořádný old-school vzhled. Modely celé kolekce se sloganem “International Friendship Through Basketball”, již boty byly nedílnou součástí, se stali hráči juniorského basketbalového týmu SONNY.

NB 550

Zásluhou spolupráce s Aimé Leon Dore  si dokázala silueta New Balance 550 získat místo v srdci mnoha fanoušků tenisek, právě proto se značka rozhodla zmíněné páry od podzimu 2020 několikrát restocknout. Velmi ji také zviditelnilo mnoho tvůrců na TikToku, Instagramu i YouTube. I díky tomu o rok později, tedy v létě roku 2021, vyšly ve spojení s ALD také tři páry New Balance 650, což je pouze vyšší verze modelu 550.

NB 550

Za zmínku stojí také spolupráce s londýnským obchodem Size? nebo tokijským brandem AURALEE, které obě proběhly v roce 2021. Kromě nich bych vypíchnul ještě spojení s Comme des Garçons Homme, v rámci něhož byly při představení letošní kolekce Fall/Winter 22 odhaleny dva páry v černobílé kombinaci.

Právě kolaba byly při znovuzrození siluety New Balance opravdu klíčové a je dost možné, že bez Teddyho Santise a jeho brandu Aimé Leon Dore by se tenhle model ještě v tuhle dobu nacházel pouze v archivu, dnes už ale teniska stojí i sama o sobě. Není se vlastně vůbec čemu divit, jde totiž o opravdu parádní model s mnoha čistě provedenými colourways, kterých se v blízké době určitě dočkáme ještě víc. Super zprávou do budoucna je taky fakt, že v průběhu pár dalších let má značka New Balance v plánu začít všechny tenisky vyrábět z čistě veganských materiálů.