image.alt

NEJÚSPĚŠNĚJSÍ KOLABA ZNAČKY JJJJOUND 

napsal: Tomáš Vacek

Kdo nebo co to vlastně to “JJJJound” je? Původně šlo pouze o povedený moodboard, který v roce 2006 založil Justin R. Saunders, dnes už jde ale o mnohem víc. 

V roce 2008 se JJJJound rozhodl zaměřit svoji vizuální platformu na sdílení jednoduchých obrázků bez jakéhokoliv textu, které padnou do oka úplně každému. To v té době bylo dost nadčasové a možná právě proto dnes JJJJound sklízí takový úspěch.

Od pouhého moodboardu se JJJJound postupem času vyšplhal až k nejlepším návrhářům na světě. Jeho zakladatel, Justin R. Saunders, se o možné spolupráci bavit například s Virgilem Ablohem, Heronem Prestonem, Matthewem M. Williamsem nebo Kanyem Westem. Ten se v rozhovoru z roku 2016 dokonce přiznal, že se u navrhování nových věcí několikrát sám sebe zeptal, jestli by se na profil JJJJound jeho návrhy hodily.

První věc, kterou kdy JJJJound sám vytvořil, byla plátěná taška přes rameno. Měla jednoduchý designem, kterého se Saunders držel i u všech dalších předmětů z vlastní produkce. Tři roky po vydání zmíněné tašky, která vyšla v roce 2013, se JJJJound rozhodl vstoupit do pro něj dosud neznámých vod světa tenisek.

Jeho éra navrhování tenisek začala v roce 2016, kdy v pro něj typickém stylu přetvořil Trail Sneaker. Siluetu od nepříliš známé značky Victory Sportswear, která ručně vyrábí tenisky v USA. I přes vyšší cenu se všechny páry v neutrálním JJJJound provedení téměř okamžitě vyprodaly.

trail sneakers JJJJound

Druhý pár, jenž má JJJJound na svědomí, je už od mnohem známějšího brandu, řeč je totiž o siluetě Old Skool od značky Vans. V rámci této spolupráce vyšly hned tři různé colourways, vybírat sis tak mohl z hnědého, zeleného a bílého provedení. Tenisky dropovaly exkluzivně při montrealském pop-upu, kde Saunders představoval svoji expozici PATIENCE. Všechny páry sklidily opravdu skvělé ohlasy, ze všeho nejvíc se ale povedl zelený pár, který dodnes patří k nejhodnotnějším JJJJound teniskám.


Od spolupráce se značkou Vans si JJJJound dal na chvíli pauzu, po čtyřech letech od releasu párů Old Skool jsme se ovšem dočkali pokračování. V roce 2021 totiž vyšly 3 provedení modelu Sk8-Mid, který je známý také pod názvem Style 37. Málokterý sneakerhead ví, že silueta Sk8-Mid byla úplně první vysokou Vans teniskou, tudíž vlastně předchůdcem o mnoho známějších párů Sk8-Hi. JJJJound se u tohohle releasu držel podobné barevné palety, jako u tenisek Old Skool, akorát bílé provedení nahradil černým. Velký rozdíl byl také v počtu vyrobených párů, oproti prvnímu releasu jich totiž vyšlo několikanásobně víc.

Dalším známým brandem, u něhož JJJJound dostal možnost navrhnout vlastní tenisku, byla značka New Balance. S ní má JJJJound bohatou historii, v průběhu posledních let totiž v rámci jejich spolupráce vyšlo hned několik různých tenisek. Jako první na konci roku 2018 releasovaly páry New Balance 990v3 v tlumených zemitých odstínech. Neznalé oko by možná mělo za to, že jde pouze o obyčejný pár New Balance, zkušenější člověk by ale podle barevné palety a celkového provedení tenisky ihned poznal, že jde o spolupráci s JJJJound.

Po téměř dvou letech se JJJJound a New Balance znovu spojily, tentokrát si ale pro svůj společný projekt vybraly siluetu New Balance 992. Té se v té době opravdu dařilo. V roce 2020, kdy vyšla druhá kolekce NB x JJJJound, byla totiž možná nejúspěšnějším modelem New Balance vůbec. Oproti minulému releasu byl o dost dál také JJJJound, díky čemuž se oba páry, zelený i hnědý, téměř okamžitě vyprodaly. 

O rok později poté vyšel také jeden pár New Balance 990v4 v tmavě modrém provedení, který byl k prodeji na stránce JJJJound od 18. října 2021. Oproti předchozím colourways šlo o něco trochu jiného, což byla po dvou párech v zemitých odstínech příjemná změna.

Zmínit musím určitě také spolupráci se značkou Reebok, kterou JJJJound odstartoval v roce 2019 s tímto párem  Reebok Club C 85 v bílém provedení. Stejně jako první drop párů Vans Old School, i tyhle tenisky releasovaly poprvé při JJJJound pop-upu v Montrealu. Prvních 300 kusů bylo rozprodáno právě tam a zbylých 1500 se potom v průběhu roku doprodalo online. 

Ve spolupráci s Reebok poté o rok později vyšly hned dva další páry, přičemž kromě druhého provedení modelu Club C 85 se tentokrát dostalo i na siluetu Reebok Classic Nylon. Asi nikoho už snad nepřekvapí, že i u těchto releasů se JJJJound stále držel svého ikonické stylu, neutrálních barev a jednoduchého designu.

Za krátkou zmínku stojí také spolupráce se značkou Dr. Martens, v rámci níž v roce 2021 vyšly rovnou dva páry Dr. Martens Archie II. Podle názvu ti možná přijde, že jde o poměrně málo známou siluetu, v realitě jsou ale páry Archie II v podstatě takové Dr. Martens 1461 s nižší podrážkou.

Celý článek o JJJJound teniskách bych rád uzavřel s něčím zbrusu novým. Možná už jsem ti dost napověděl a hned se ti vybavila nedávná spolupráce se značkou A Bathing Ape. Pokud ne, vůbec to nevadí. V rámci spojení s BAPE vyšel v únoru roku 2022 tenhle opravdu povedený pár BAPE STA v příjemné bílo-šedé kombinaci. K teniskám sis mohl koupit také něco ze společné kolekce, jejíž slogan zněl “A Tasteful Ape”.