image.alt

NIKE AIR MAX 1 – PŮVOD IKONICKÝCH TENISEK

napsal: Tomáš Vacek

Tenisky Nike Air Max 1 jsou jednou z nejvíc ikonických Nike siluet vůbec. První release se uskutečnil v roce 1987 a dodnes patří mezi nejzásadnější historické milníky celé značky. Právě model Air Max 1 totiž světu ukázal technologii Nike Air tak, jak ji dnes všichni moc dobře známe.

Jak už jsem zmínil v úvodu, silueta Air Max 1 je tu s námi už od roku 1987, což znamená, že letos slaví své 35. výročí. Nejenže se za celých 35 let své existence stala nejoblíbenějším párem nespočtu sneakerheadů, model Air Max 1 navíc naprosto zásadně ovlivnil celou budoucnost značky Nike. Byly to totiž právě první Air Maxy, u nichž se zcela poprvé v podrážce objevila viditelná vzduchová bublina, která je již dnes po celém světě známá jako technologie Nike Air.

Za designem modelu Air Max 1 nestojí nikdo jiný než Tinker Hatfield. Dvorní návrhář Nike, který ve svém portfoliu má také třeba páry Air Max 90, Air Jordan 3, Air Jordan 4 a několik dalších známých siluet. Při tvoření tenisek Nike Air Max 1 by se Hatfield neobešel bez  Franka Rudyho, bývalého inženýra společnosti NASA. Právě on má totiž na svědomí vývoj revoluční technologie Nike Air.

Málokdo ví, že zmíněná technologie, s níž přišel právě Frank Rudy, byla poprvé použita už několik let před prvními Air Maxy. Svůj debut totiž zažila při releasu párů Nike Air Tailwind, které vyšly už v roce 1978. Tehdy ovšem vedení Nike mělo za to, že by bublina se stlačeným plynem měla být schovaná uvnitř boty, protože by jinak tenisky vypadaly nepříliš kvalitní a stabilní.


To naštěstí změnil právě Tinker Hatfield, jenž jako první přišel s nápadem udělat technologii Nike Air pořádně viditelnou. To se nakonec ukázalo jako jeden z nejlepších kroků, které kdy značka mohla udělat. Inspiraci Hatfield našel při pozorování jedné kontroverzní budovy v Paříži, kterou mnoho lidí podle jejího venkovního vzhledu odsuzuje. Jde o budovu Centre Georges Pompidou, v níž najdeš pařížské kulturní centrum a galerii moderního umění. Architekti centra se rozhodli umístit celou ocelovou konstrukci na vnějšek budovy. A právě tím se Hatfield inspiroval při návrhu siluety Nike Air Max 1, kdy ponechal základní kámen celé tenisky hezky všem na očích. 

Debutová teniska s odhalenou Air bublinou, Nike Air Max 1 v OG barevném provedení “Red”, vyšla zcela poprvé 26. března 1987. V ten stejný rok se také na televizních obrazovkách objevila historicky první televizní Nike reklama, kterou si můžeš pustit níže. Na úspěch prvních Air Maxů poté navázaly tenisky Air Max 90, Air Max 180, Air Max 95, Air Max 97, Air Max Plus, Air Max 270, Air Max 2015 a několik dalších párů, v jejichž podrážce můžeš najít viditelnou technologii Nike Air.

V roce 2017, kdy tahle legendární silueta slavila 30. výročí, uvedla společnost Nike pár Air Max 1 Ultra 2.0, který přímo navazoval na jeho předchůdce. Vyšel dokonce v původní červené colourway, velký rozdíl byl ale v podrážce. Ta byla totiž vyrobena z ultralehkého materiálu, díky kterému se pár Air Max 1 Ultra 2.0 řadí mezí nejlehčí Air Maxy vůbec.