image.alt

TOP 10 designů krabic od tvých oblíbených sneakers

To, že ti tvoje nové tenisky přijdou v kartonové krabici, už je dneska úplně normální. Původní krabice často také dost zásadně mění celou hodnotu tenisek, pro některé sneakerheady jsou totiž boty bez boxu asi jako točená zmrzlina bez kornoutu. Možná si ji užiješ, stále máš ale pocit, že tomu něco chybí.

Speciální releasy se často dočkají také speciálního balení, na to už jsme si také zvykli. Dává to docela smysl, kdyby každá teniska totiž byla schovaná ve stejné krabici, byla by to docela nuda. Funguje to ale i naopak, kdyby každý obyčejný release měl vyjít v unikátním boxu, byl by v tom šílený zmatek a ještě by speciální krabice ztratily trochu ze své limitovanosti.

Otázkou ovšem zůstává, které tenisky mají speciální krabici úplně nejlepší? Odpověď se hledá docela těžko a asi každý by do svého žebříčku zařadil něco jiného, snažil jsem se ale balení hodnotit hlavně podle jeho designu a originality. Speciální box by totiž podle mě měl být opravdu speciální, u většiny párů níže proto nehledej žádné jednoduché a prosté kartonové krabice, které seženeš v každém nákupním centru.

 

1. END. x New Balance 575END “Marble White”

Colorway modelu 575 od značky New Balance ve spolupráci se stránkou END. nesla název Marble White, což už trochu napovídá, z čeho mohla být vyrobená krabice. Marble v angličtině znamená mramor a stejný nápad jako nás napadl i návrháře. Co takhle udělat celý box z mramoru?

No, v hlavě to znělo o trochu lépe, než to nakonec dopadlo. Mramorová krabice vypadá sice parádně, váží ale víc jak 10 kilogramů. To by ještě bylo v pohodě, když ti ji kurýr přiveze přes oceán až před dveře. Ovšem právě kvůli dlouhé cestě, nešikovným přepravcům a tomu, jak jsou mramorové boxy těžké a zároveň křehké, docházelo dost často k situacím, kdy speciální box došel rozbitý na kusy.

END. x New Balance 575END “Marble White”

 

2. Nike Mag 2011

Tak legendární teniska, jakou je Nike Mag, si speciální box rozhodně zasloužila. Každý pár sice přišel v jedinečné krabici včetně nabíječky, abys měl čím svítící boty nabíjet, toho nejlepšího se ale dočkalo pouhých 40 párů. Ty totiž byly vydány ve speciálním balení, které ještě víc naráželo na film Back to the Future II, který byl pro tenisky Nike Mag předlohou.

Těchto 40 extrémně limitovaných párů totiž přišlo v takzvané “Plutonium Case”, ve které se ve filmu skladoval radioaktivní materiál, jenž poháněl DeLorean, auto se schopností cestovat časem. Tyhle boxy ve stříbrné a žluté barvě však neskrývaly radioaktivní plutonium, ale jeden pár tenisek Nike Mag. Krabice se dala navíc vysunout, čímž vznikla taková malá vitrínka z průhledného materiálu. Speciální balení tak sloužilo vlastně jako taková mini-výstava.

 

END. x New Balance 575END “Marble White”

 

3. Michael Lau x Nike SB Dunk Low “Gardener Wood”

Páry Gardener Wood navrhl hongkongský malíř a sochař Michael Lau, kterého mnoho lidí považuje za takzvaného “kmotra sběratelských hraček”. Právě on totiž jako jeden z prvních umělců začal navrhovat designérské hračky a postavičky. Jeho tenisky na první pohled vypadají, že jsou celé vyrobené ze dřeva, zdání ale klame a jde pouze o vizuální stránku boty.

To už ale neplatí u speciální krabice, jež je opravdu vyrobená z pravého dřeva. Sice je o něco těžší než kartonová, alespoň se ale při mezikontinentální přepravě nepotýkala se stejným problémem jako páry Marble White. K parádnímu dřevěnému boxu navíc přišla i jedna Michaelova figurka, která byla rovněž vyrobená ze dřeva.

Ale i "obyčejné" Nike Dunk stojí za to, co myslíš?

Michael Lau x Nike SB Dunk Low “Gardener Wood&rdquo

 

 

4. Ben & Jerry’s x Nike SB Dunk Low “Chunky Dunky”

Jedním z nejvíc hyped releasů roku 2020 byly nízké Dunky od Nike SB v kolaboraci s výrobcem zmrzlin Ben & Jerry’s. Slávu teniskám přineslo nejen to, že šlo o model Dunk Low, který ten rok extrémně vybouchnul, ale také třeba to, že byl zrovna celý svět v karanténě a všichni byli na válení se doma a požírání zmrzliny zvyklí. Takový release tak přišel vhod a téměř celá komunita si ho okamžitě zamilovala. 

Friends & Family páry přicházely ve speciálních krabicích, které jako jedny z mála nebyly hranaté. Jejich tvar byl válcovitý, šlo totiž o zvětšenou repliku obalů právě od zmrzlin Ben & Jerry’s. Ve zvětšené verzi krabičky od zmrzliny přišel vždy jeden pár Chunky Dunks společně s látkovým dustbagem, do kterého si tenisky můžeš dát, když je zrovna nenosíš.

 

Ben & Jerry’s x Nike SB Dunk Low “Chunky Dunky&rdquo

 

5. Nike SB Blazer “Milkcrate”

Blazery “Milkcrate”, často nazývané také jako “Milk Carton”, byly vyrobené jako pocta pro Jeffa Hana, majitele obchodu Fly, což je úplně nejstarší skateshop v Šanghaji. Předtím, než Jeffa začalo živit jeho podnikání s oblečením a teniskami na skate, pracoval v mlékárně. A právě Jeffovo bývalé zaměstnání se v roce 2007 stalo inspirací pro nový release od Nike SB.

Speciální krabice těchto tenisek totiž vypadá přesně jako dvoulitrový karton na mléko. Tedy až na to, že na jedné straně najdeš Jeffův portrét s nápisem “MISSING” společně s jeho podrobným popisem. Podobný plakát najdeš i na patě samotné tenisky, která je společně s boxem laděná do stejných barev, jako opravdové šanghajské kartony od mléka.

 

Nike SB Blazer “Milkcrate&rdquo

 

6. adidas Originals NMD_R1 “Pitch Black”

Rok 2016 bez debat patřil siluetě adidas NMD. V tu dobu tenhle model byl snad nejvíc hyped teniskou, kterou sis mohl koupit a zároveň ti naprosto nezruinovala bankovní účet. Celočerných párů “Pitch Black” vyšlo pouhých 500, přičemž z toho 100 kusů bylo rozdáno přes aplikaci Snapchat, kterou tehdy měl ve svém chytrém telefonu nainstalovanou snad každý.

Celočerná teniska není nic, co by někoho extra uchvátilo, ovšem to už neplatí u balení, ve kterém páry přišly. Místo normální krabice totiž tenhle release vyšel s hliníkovým kufříkem Rimowa Topas Multiwheel s objemem 45 litrů. Po otevření v něm majitelé navíc nenašli pouze jeden pár tenisek, kufr byl vybavený ještě elektrickým kartáčkem Oral-B, cestovní taškou Porter, lahví na vodu značky SIGG, jednou speciální adidas karabinou a v poslední řadě také jedněmi sluchátky. S takovým setem se nemusíš bát vyrazit na cestu v podstatě kamkoliv.

 

adidas Originals NMD_R1 “Pitch Black&rdquo

 

7. General Mills x Nike Kyrie 4 “Cereal Pack”

Basketbalista Kyrie Irving miloval k snídani cereálie, spolupráce jeho vlastní siluety s jedním z největších výrobců křupavých cereálií tak dává docela smysl. Ve spolupráci se značkou General Mills vznikly hned tři barevné provedení modelu Kyrie 4, přičemž každá colorway narážela na jeden druh cereálií od General Mills.

Žlutobílé páry měly připomínat cereálie Cinnamon Toast Crunch, červené páry poté Lucky Charms a předlohou poslední colorway byly kuličky Kix. Každé provedení se místo klasického boxu na tenisky dočkalo speciální krabice, která na první pohled narážela právě na zmíněné cereálie. V kartonové krabici si navíc kromě samotných tenisek našel i lžíci s barevně sladěnou mističkou, do které sis mohl své oblíbené cereálie nasypat a v pohodlí sníst.

General Mills x Nike Kyrie 4 “Cereal Pack&rdquo
8. Nike Mercurial Superfly “Fire & Ice”

Super balení se většinou dočkají pouze tenisky nebo boty na basketbal, tentokrát se ale poštěstilo i fotbalovým kopačkám Mercurial Superfly od Nike. Páry “Fire” a “Ice” vycházely najednou ve speciálním packu, který přišel v obrovské černé krabice s jediným Nike logem nahoře. 

Po otevření krabice si v ní kromě dvou páru kopaček našel i pracovní rukavice, kladivo, šroubovák a tryskový zapalovač. Ptáš se, na co bys potřeboval všechno tohle nářadí? Odpověď je jednoduchá, bez něho by ses k jednomu z párů vůbec nedostal. Kopačky Nike Mercurial Superfly “Ice” byly totiž zatavené do speciální hmoty, která na první pohled připomíná led. Pokud sis chtěl boty vyzkoušet, musel ses k němu doslova dotesat. Na unikátní balení se můžeš podívat sám v unboxing videu níže.

 

9. Vans Authentic Pro “50th Anniversary”

V roce 2016 slavila značka Vans 50 let od jejího založení, což se logicky muselo pořádně oslavit. Mnoho z těch nejvíc ikonických Vans siluet, jako je Sk8-Hi, Era, Chukka nebo Authentic, bylo upraveno do speciálního designu, který navíc přišel v původní krabici ze dřeva. 

Po otevření krabice od modelu Authentic si kromě samotných tenisek našel ještě jeden fingerboard. Balení se navíc dalo rozložit tak, že z něj vznikla rampa, na které si se svým novým mini-skatem mohl dělat všelijaké triky. Vše doplňovaly vygravírované detaily ve formě Vans log.

Vans Authentic Pro “50th Anniversary&rdquo

 

10. Concepts x Nike SB Dunk Low “Blue Lobster”

Nezmínit tu ani jednu spolupráci se sneaker obchodem Concepts by byl stoprocentně hřích, právě tyhle kolaborace si totiž na speciálních boxech nechávají pořádně záležet. Za mě zmíním pár Nike SB Dunk Low “Blue Lobster”, který spolu se zeleným, fialovým, červeným a žlutým provedením patří do rodiny humřích tenisek ve spolupráci s Concepts. 

Právě Blue Lobsters vycházely ve speciální edici s krabicí, která připomíná chlazené polystyrenové boxy, v nichž se běžně přepravují čerstvé mořské plody na příměstské trhy. Tenisky v krabici navíc byly zabalené a zapečetěné do plastového pytlíku, najít stále neotevřený pár je tak vzhledem k tomu, že takových boxů vycházelo pouhých 200, téměř až zcela nemožné.

Concepts x Nike SB Dunk Low “Blue Lobster&rdquo

 

Tak co, které speciální balení tě zaujalo nejvíc? Při tvoření žebříčku bylo opravdu z čeho vybírat a mrzí mě, že jsem sem nemohl zařadit úplně každou krabici, která mě nějakým způsobem oslovila. Tak už to ale chodí a proto jsem musel nějaké páry vyškrtat, za zmínku ale určitě stojí také releasy CLOT x Nike Air Force 1 “1World”, A Bathing Ape x Marvel Bapestas, Nike Air Pressure nebo Michael Lau x Nike “China BMX” a mnoho dalších.

 

Které tenisky ze seznamu stojí nejvíc?

Páry, o kterých ses výše mohl dočíst, se vzhledem k jejich limitovanému počtu moc často neprodají, porovnávat tak jejich hodnotu je dost obtížné. Pokud si ale u nás na FlexDogu četl můj článek o 25 nejdražších teniskách na světě, už můžeš odpověď na tuhle otázku znát. 

Nejdražším párem z výše zmíněných je totiž model Nike Mag, který se v jedné aukci prodal za 200 000 dolarů/4 329 000 korun. Šlo sice o samozavazovací variantu z roku 2016 a páry se speciálním boxem vycházely pouze v roce 2011, jejich hodnota by ale právě díky tomuhle faktu mohla být možná ještě větší.

 

Kterých speciálních boxů vyšlo nejméně?

Nejméně speciálních boxů se totiž dočkal taktéž model Nike Mag. Podle dostupných informací jich mělo vyjít nanejvýš 40 kusů, ne všechny se ale nejspíš vůbec dostaly do oběhu. Tím myslím to, že si je někdo důležitý nechal uložené ve sklepě a jednou je prodá za neskutečný obnos peněz.